Території та об’єкти природно-заповідного фонду України охороняються як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Відповідно до статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. На землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
У зв’язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. За порушення правил охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду передбачене покарання законодавством України по ст.. 91 КУпАП.
Згідно ст.91 КУпАП здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 153 гривень до 408 гривень з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від 255 до 510 з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
За 2019 рік станом на 17.09.2019 року Якимівським районним судом Запорізької області за ст.91 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглянуто 59 справ, по яким накладено штраф на правопорушників на загальну суму 9860 гривень та стягнена матеріальна шкода на загальну суму 2885 гривень.
Якимівський районний суд Запорізької області за порушення правил охорони, використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду притягує винних осіб до відповідальності, накладаючи адміністративне стягнення у вигляді штрафу згідно чинного законодавства України.